TRAFİK CEZASINA İTİRAZ

Trafik Cezaları, bizleri trafikteki tehlikelerden korumak amacıyla hatalı sürücüler hakkında uygulanan idari yaptırımları ifade eder.  Fakat son günlerde artan haksız trafik cezaları birçok kişiyi de mağdur etmektedir. Bu makalemizde haksız olarak tahakkuk ettirilen ya da icra marifetiyle tahsil edilmeye çalışılan trafik cezalarına itiraz yolunu inceleyeceğiz.

 

TRAFİK CEZALARININ HUKUKİ DAYANAĞI NEDİR?

Trafik Cezaları; Kara Yolları Trafik Kanunu, Kara Yolları Trafik Yönetmeliği ve Kabahatler Kanunu başta olmak üzere farklı yasal düzenlemeler ile tahakkuk ettirilmekte ve icrasına başlanmaktadır.

 

TRAFİK CEZAM VAR MI? NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

Adınıza düzenlenmiş bir trafik cezasının olup olmadığını:

 

ARACIM DURDURULMADAN TRAFİK CEZASI YAZILABİLİR Mİ?

Trafik Polisleri, sürücüyü durdurarak kesilen cezayı doğrudan sürücüye verebilecekleri gibi aracın plakasına yazarak daha sonra ruhsat sahibinin adresine de gönderebilirler. Çoğu kez trafik cezalarının araç plakasına yazıldığını ve sürücünün trafik cezasını tebliğ aldıktan sonra cezadan haberdar olduğunu görmekteyiz. Trafik Cezalarını ne zaman tebliğ aldığınız itiraz hakkınız açısından aşağıda açıklandığı üzere önem arz etmektedir.

 

TRAFİK CEZASINA NASIL İTİRAZ EDEBİLİRİM?

Kabahatler Kanunu’nun 27. Maddesine göre kesilen trafik cezasına 15 gün içerisinde itiraz etme hakkı vardır. Bu süre içerisinde eğer itiraz edilmez ise ceza kesinleşir ve itiraz etme olanağı kalmaz.

Peki bu 15 günlük süre ne zaman başlar?

  • Eğer Trafik Polisi ya da Jandarma ekipleri aracınızı durdurarak trafik cezasını sürücü belgesine yazmış ve cezaya ilişkin tutanağı size vermiş ise itiraz süresi cezanın yazıldığı günden itibaren başlar.
  • Eğer Trafik Cezası aracınız durdurulmadan plakaya yazılmış ise itiraz süresi cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren başlar.

 

TRAFİK CEZASINA İTİRAZ NEREYE YAPILIR?

Trafik cezasına itiraz nereye yapılır? sorusu internet üzerinden araştırıldığında birçok farklı cevap ile karşılaşılmaktadır. Mevzuatın oldukça karışık olması nedeniyle vatandaşların yanında yargı mercileri de bu konuda sorun yaşamaktadır. Bu nedenle trafik cezasına itiraz ederken alanında uzman bir ceza avukatı ile çalışmanızı tavsiye etmekteyiz. Trafik Cezalarına karşı yapılan itirazları incelemekle görevli olan mahkemeler normal şartlarda Trafik Mahkemeleridir. Fakat ülkemizde bu mahkemeler yaygın olarak kullanılmadığı için bu itirazları cezanın yazıldığı bölgedeki Sulh Ceza Hâkimlikleri inceleyecektir. 

Trafik Cezası, seyahatiniz sırasında ikamet ettiğiniz şehirden farklı bir şehirde yazılmış ise sadece bu itiraz için cezanın yazıldığı bölgedeki yetkili mahkemeye gitmenize gerek yoktur. İtiraz Dilekçenizi herhangi bir Adliyeden Muhabere kanalıyla ilgili yer Sulh Ceza Hâkimliğine gönderebilirsiniz.  Örnek vermek gerekirse: Ankara’dan Samsuna seyahat etmekte iken Çorum il sınırları içerisinde trafik cezası plakanıza yazılmış olsun ve Samsundaki ikamet adresinize tebliğ edilmiş olsun. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde itiraz dilekçenizi “ÇORUM NÖBETÇİ SULH CEZA HÂKİMLİĞİNE GÖNDERİLMEK ÜZERE SAMSUN NÖBETÇİ SULH CEZA HÂKİMLİĞİNE” şeklindeki bir başlık ile düzenleyerek Samsun Adliyesine teslim etmeniz yeterlidir. İtiraz ettiğiniz tarih dilekçenizin Samsun Adliyesine verildiği tarih olarak kabul edilir.

Bununla birlikte eğer idari bir yaptırım kararı verilmiş ise ve aksine bir düzenleme yok ise bu kez de görevli mahkeme İdare Mahkemesi olacaktır. İdare mahkemesinde görülecek davalarda itiraz süresi diğer itirazlardan farklı olarak 60 gündür.

Karışıklıkları önelemek amacıyla en çok karşılaştığımız itirazlarla ilgili örnek vermek yararlı olacaktır;

Trafik para cezası ile birlikte Sürücü Belgesinin geçici olarak geri alınması (ehliyete el konulması) durumunda nereye itiraz edilir? 

Sürücü belgesine geçici olarak el konulması ya da bilinen tabirle ehliyete el konulması işlemi idari bir yaptırım kararı olmasına rağmen 2918 sayılı kanunu'un 112. maddesindeki özel düzenleme gereği bu karara karşı da Sulh Ceza Hakimliğine itiraz edilir. İtiraz süresi idari yaptırım kararının tebliğinden itibaren 15 gündür. (Uyuşmazlık Mah.2017/96 E. 2017/138 K. 20.02.2017 tarihli kararı)

Trafik para cezası ile birlikte aracın trafikten men edilmesi durumunda nereye itiraz edilir?

Normal şartlarda trafik para cezasına itiraz için Sulh Ceza Hakimliğine başvurulması gerekir fakat bu ceza ile bilrkite aracın trafikten men edilmesi kararı var ise bu durumda ikinci ceza idari yaptırım olarak kabul edildiğinden dolayı itiraz mercii, kararı veren kolluk biriminin bağlı olduğu yer idare mahkemesidir. Bu durumda hem trafik para cezasının hem de aracın trafikten men edilmesi kararının kaldırılması için idare mahkemesine başvurulması gerekir.  Dava açma süresi kararın tebliğinden itibaren 60 gündür.(Uyuşmazlık Mah.2015/685 E. 2015/692 K. 26.10.2015 tarihli kararı)

 

TRAFİK CEZASINI ÖDEDİKTEN SONRA İTİRAZ EDEBİLİR MİYİM?

Trafik Cezalarına itiraz ederken eğer ödeme gücünüz var ise cezayı indirimli olarak ödeyip daha sonrasında itiraz edebilirsiniz. Hatta itirazın reddedilme ihtimali var ise cezayı ödedikten sonra itiraz etmek daha mantıklı bir yol olacaktır.

 

TRAFİK CEZASINA İTİRAZ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

1. Dava dilekçesi (2 adet)
2. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi
3. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi
4. Ruhsat Fotokopisi
5. Kimlik veya Ehliyet Fotokopisi

 

Yukarıda açıkladığımız üzere hakkınızda haksız bir trafik cezası düzenlendiğini düşünüyorsanız itiraz sürelerine dikkat ederek alanında uzman bir Avukattan hukuki yardım almanızı tavsiye etmekteyiz. Bu kapmsamda hukuk büromuz, avukatlık ve danışmanlık hizmetinin yanında Trafik cezasına itiraz dilkeçesi de hazırlayarak müvekkillerine hukuki yardım hizmeti vermektedir. 

(Bu yazı, hukuki bilgilendirme amacıyla Avukat Özgür Doğukan GÜNGÖR tarafından kaleme alınmıştır. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarı ve kaynağı gösterilmeden kısmen ya da tamamen yayınlanması suç teşkil eder.)

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş