İşçinin emeğinin karşılığı olarak alacağı ücret ve diğer alacakların yanında hangi haklara sahip olduğunu bilmesi kendisi açısından oldukça önemlidir. Genellikle işten çıkarılma dönemlerinde karşılaştığımız “işten çıkarılma durumunda ne yapmalıyız ya da yapmamalıyız”  sorusuna konunun önemine binaen kısaca değineceğiz.

 

İSTİFA DİLEKÇESİ VERMEYİN

İşten çıkmanızı gerektiren bir durum olduğunda bunu yöneticilerle paylaşmanız durumunda sizden “kendi isteğinizle ayrıldığınızı ve herhangi bir hak ve alacağınızın bulunmadığını içeren istifa dilekçesi” vermenizi isteyeceklerdir. Bu konuda acele etmeniz ve haklarınızın neler olduğunu bilmeden istifa dilekçesi vermeniz durumunda hak kaybına uğrama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu nedenle öncelikle iş hukuku alanında çalışan bir avukattan yardım alarak iş sözleşmenizi nasıl sona erdirmeniz gerektiğini öğrenmeniz ve haklı nedenle fesih hakkınızın bulunması durumunda noter aracılığıyla fesih ve temerrüt ihtarnamesi göndermeniz daha doğru bir yöntem olacaktır.

 

İBRANAMEDEKİ İFADELERİ DİKKATLİCE İNCELEYİN

Uygulamada en çok karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi, işçinin haklarını tam olarak almamasına rağmen bütün alacaklarının ödendiğine, herhangi bir hak ve alacağının kalmadığına ilişkin ibranameyi imzalaması durumudur. Bu tarz ibranameleri kesinlikle imzalamamanızı tavsiye ederiz. Fakat işverenin sizi zorlaması ya da kendi isteğinizle imzalamak istemeniz durumunda ibranameden iki nüsha hazırlanmasını ve bir nüshasının size verilmesini istemeniz, ibranamedeki her bir maddeyi dikkatlice incelemeniz, gerçeğe aykırı bir ifade tespit etmeniz halinde ise bunun değiştirilmesini istemeniz gerekir. Bu değişiklik yapılmazsa ve imzalamak zorunda iseniz gerçeğe aykırı ifadenin üzerini çizmek ya da metnin altına şerh düşmek ortaya çıkacak hak kayıplarını engelleyecektir.

 

FESİH İHTARINIZI NOTER ARACILIĞIYLA GÖNDERİN

İşten ayrılmak istediğinizde eğer iş sözleşmesini sona erdirmek için haklı nedenle fesih hakkınız var ise bunu bir ihtarname ile işverene bildirmeniz gerekmektedir.  Dava aşamasında ispat sorunu yaşamamanız açısından fesih ihtarınızı noter aracılığıyla göndermenizi tavsiye ederiz. Masrafı az olması nedeniyle ihtarın posta yoluyla veya farklı yollarla gönderilmesi ispat açısından riskli olduğundan dolayı daha sonra geri dönüşü mümkün olmayan zararlara neden olacaktır.

 

ZİMMETLİ EŞYALARINIZI TUTANAKLA TESLİM EDİN

Size tutanak ile teslim edilen eşyaları (iş sağlığı ve güvenliği ekipmanları, bilgisayar, cep telefonu, iş elbisesi vb.) mutlaka işverene tutanak ile teslim edin. Bu tutanağın iki suret olarak imzalanması ve bir nüshasının sizde kalması gerekir.

 

YAŞANACAK HUSUMETE GÖRE DELİL VE BİLGİ TOPLAYIN

Mesai saatlerinize ilişkin kayıtlar, gayri resmi ödemelere ilişkin belgeler, muvazaalı olarak şirket/hisse devri gibi durumların olması halinde buna ilişkin notlar gibi dava aşamasında haklılığınızı gösterecek olan bilgi ve belgeleri toplamanız ileride size fayda sağlayacaktır.

 

 

Benzer hukuki problemlerinizin olması durumunda mutalaka iş hukuku alanında uzman bir işçi avukatı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

(Bu yazı, hukuki bilgilendirme amacıyla Avukat Özgür Doğukan GÜNGÖR tarafından kaleme alınmıştır. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarı ve kaynağı gösterilmeden kısmen ya da tamamen yayınlanması suç teşkil eder.)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş