ARAÇ DEĞER KAYBI TAZMİNATI NEDİR?

Araç değer kaybı, kazaya karışan ve bu kaza sebebiyle onarım gören araçların ikinci el piyasa değerinde meydana gelen maddi kaybı ifade eder. Kaza sonrasında hasar gören araç tamamen ve en düzgün şekilde onarılsa dahi değer kaybı olacaktır. Bunun nedeni ise uzman bir kişi tarafından yapılacak basit bir inceleme sonucunda hangi parçaların değiştiğinin ya da boyandığının tespit edilmesi ve resmi kayıtlarda aracın kaza yaptığına ilişkin kayıtların oluşmasıdır.

Bu kapsamda trafik kazası sonucu kazada kusuru bulunmayan araç sahibi aracın değerinde meydana gelen azalmaya yönelik Araç Değer Kaybına ilişkin TAZMİNAT DAVASI açabilir. Bu davayı açmadan ya da araç değer kaybına ilişkin herhangi bir işlem yapmadan önce konu ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapmak ve alanında uzman bir avukattan yardım almak hak kayıplarını önleyecektir.

 

ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL HESAPLANIR?

Araç değer kaybı hesaplaması birçok farklı etken göz önünde tutularak yapılır. Örnek vermek gerekirse:  aracın markası ve modeli, üretim tarihi, trafiğe çıkış tarihi, kilometresi, hasar geçmişi ve hasarların niteliği gibi kriterler hep birlikte değerlendirilerek bir sonuca varılmaktadır. Yani asıl sorulması gereken soru: “Aracın bu kaza olmasa idi ikinci el piyasasındaki değeri ne olacaktı? Bu kaza olduğu için şu an değeri nedir?” Bu aradaki fark araç değer kaybını ifade etmektedir.

 

ARAÇ DEĞER KAYBINDA DEĞİŞEN PARÇALAR ÖNEMLİ MİDİR?

Meydana gelen bazı kazalarda karşı taraf kusurlu olsa bile araç değer kaybı talep edilemeyebilir. Tazminat talep edebilmek için yalnızca ortaya bir zarar çıkması ve karşı tarafın kusurlu olması yeterli değildir, zararın niteliği de incelenmelidir. Yargıtay’ın yerleşik içtihatlarına göre daha önce hasarlı olan bir parçanın değiştirilmesi ya da boya işlemine gerek duymadan değiştirilebilen far, silecek, jant ve cam benzeri parçaların değiştirilmesi halinde değer kaybı oluşmadığı kabul edilmektedir.

 

ARAÇ DEĞER KAYBINI KİM TALEP EDEBİLİR?

Meydana gelen trafik kazasında tam kusurlu olmayan olan araç sürücüsü aracında meydana gelen maddi hasarın tespitini ve oluşan değer kaybının karşılanmasını isteyebilir.

 

ARAÇ DEĞER KAYBI KİMDEN TALEP EDİLİR?

Kazanın meydana gelmesinde tam kusurlu olmayan araç sürücüsü aracında meydana gelen zararın karşılanmasını kusuru oranında diğer aracın sürücüsünden, araç sahibinden ve aracın Zorunlu Mali Mesuliyet (ZMM) sigortasını yapan sigorta şirketinden talep edebilir. Bu talepler sigorta şirketine karşı yazılı olarak ileri sürüldükten sonra 15 günlük yasal süre içerisinde sigorta şirketi ödeme yapmaz ise sigorta tahkim komisyonuna başvurabilir ya da dava açabilirsiniz.

 

ARACIMIN KASKOSU VAR YİNE DE KARŞI TARAFIN TRAFİK SİGORTASINA MI BAŞVURMALIYIM

Kaza sonucu meydana gelen araç değer kaybınızı trafik sigortası (ZMM) karşılarken sizin kaskonuz karşılamaz. Bunun nedeni kasko poliçelerinde genellikle değer kaybı tazminatının teminat altına alınmamasıdır. Fakat bazı sigorta şirketleri ek teminat olarak araç değer kaybını da teminat altına alabilmektedir. Sonuç olarak meydana gelen kazalarda karşı taraf kusurluysa yapılması gereken ilk iş karşı tarafın trafik sigortasına (ZMM) başvurmak olacaktır.

 

KAZA SONRASI ARACINI SATANLAR ARAÇ DEĞER KAYBINI TALEP EDEBİLİR Mİ?

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarına göre; kaza tarihinden sonra aracını satmış olan kişiye araç değer kaybı tazminatı ödenmiyordu. Bir başka ifadeyle kazadan sonra aracını zarar ederek satanlar sigortadan tazminat talep edemiyordu. Fakat Danıştay, mevcut düzenlemenin yürütmesini durdurarak, aracını satan kişilerin de değer kaybı tazminatı alabilmelerinin önünü açmıştır. Yeni uygulamaya göre aracını satanlar da aracının uğramış olduğu değer kaybını hem kendi aracına hasar veren aracın ruhsat sahibinden, hem sürücüsünden hem de sigortasını yapan şirketten talep edilebilir.

 

ARAÇ DEĞER KAYBI DAVASI İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Karşı tarafın sigorta şirketinin araç değer kaybını ödememesi ya da eksik ödemesi durumunda 2 yıl içerisinde aşağıda yazılı evraklarla birlikte Sigorta Tahkim Komisyonuna başvurulabileceği gibi Asliye Ticaret Mahkemesinde Araç Değer Kaybına ilişkin Tazminat Davası da açılabilir.

 

  • Kazanın gerçekleştiği anda tutulan kaza tutanağı,
  • hasar tespit tutanağı,
  • araçların kaza sonrası çekilen (özellikle hasarı gösteren ve her açıdan çekilmiş) fotoğrafları,
  • aracın ekspertiz raporu
  • araç ruhsatı
     

Benzer hukuki problemlerinizin olması durumunda tazminat hukuku alanında uzman bir tazminat avukatı ile çalışmanızı almanızı tavsiye ederiz.

(Bu yazı, hukuki bilgilendirme amacıyla Avukat Özgür Doğukan GÜNGÖR tarafından kaleme alınmıştır. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarı ve kaynağı gösterilmeden kısmen ya da tamamen yayınlanması suç teşkil eder.)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş