ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI

 

4721 sayılı Türk Medeni Kanununa göre boşanma davası iki şekilde düzenlenmiştir.

  1. Anlaşmalı Boşanma (TMK 166/3)
  2. Çekişmeli Boşanma (TMK 161 vd.)

 

Anlaşmalı boşanma davası, aşağıda açıklandığı üzere, taraflarca boşanmanın tüm sonuçları (Maddi-Manevi tazminat, nafaka, velayet vs.) hakkında anlaşma sağlanması durumunda evliliğin sona erdirilmesini ifade eder.

Çekişmeli boşanma davası ise taraflarca; kusur durumu, maddi-manevi tazminat, nafaka, velayet gibi boşanmanın hukuki sonuçlarından bir ya da birkaçı üzerinde anlaşma sağlanamaması durumunda yapılan yargılama ile evliliğin sona erdirilmesini ifade eder.

 

Açıklamalara geçmeden önce özellikle belirtmek isteriz ki boşanma sürecine giren taraflar sürecin bir an önce bitmesi için acele kararlar verebilmekte ve bu kararlar da çoğu zaman geri dönüşü mümkün olmayan zararlar ortaya çıkarmaktadır. Çünkü boşanma davalarında talep edilmeyen bazı haklar (nafaka, tazminat vb. alacaklar) yasal süre geçtikten sonra tekrar talep edilememektedir. Bu nedenle öncelikle boşanma davası alanında uzman bir avukattan hukuki yardım alınması ve sürecin daha sonrasında işletilmesi bu davalar açısından hayati önem arz eder.

 

Anlaşmalı boşanma davası nasıl açılır?

Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için kanunda bazı şartlar düzenlenmiştir. Bu kapsamda öncelikle evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması gerekir. Bunun yanında bir anlaşmalı boşanma protokolü ile anlaşmalı boşanma dava dilekçesi hazırlanması gerekir.  Bu belgeler mahkemeye sunulduktan sonra hâkim, tarafları bizzat dinleyerek bu protokoldeki beyanların tarafların özgür iradesine uyup uymadığını değerlendirir. Bunun yanında hakim, tarafların ya da çocukların menfaatleri doğrultusunda protokolde gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir.  

Anlaşmalı boşanma davası için ortak bir protokol hazırlanmamış olması durumunda da dava anlaşma ile sona erdirilebilir. Bu durum, taraflardan birinin açmış olduğu davayı diğer tarafın kabul etmesiyle ya da çekişmeli boşanma davası olarak devam eden yargılama da tarafların daha sonradan bir protokol hazırlayıp mahkemeye sunmaları ve çekişmeli boşanma davasını anlaşmalı boşanma davasına çevirmesi ile gerçekleşebilir.

 

Evlilik ilişkisinin en az 1 yıl sürmüş olması

Anlaşmalı boşanma davasının kabul edilebilmesi için evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması gerektiğini yukarıda ifade etmiştik. Bu 1 yıllık süre resmi nikâhtan itibaren işlemeye başlar. İmam nikâhı, nişanlılık ya da herhangi bir resmi işlem olmaksızın birlikte yaşama gibi durumlarda geçen süre 1 yıllık süreye dâhil edilmez.

 

Tarafların birlikte mahkemeye başvurması ya da taraflardan birinin açmış olduğu davayı diğerinin kabul etmesi

Taraflar ortak bir protokol hazırlayarak mahkemeye başvurabileceği gibi diğer tarafın açmış olduğu davayı tüm sonuçlarıyla birlikte kabul ederek te anlaşmalı boşanma sağlanabilir.

Bununla birlikte “çekişmeli boşanma davası anlaşmalı boşanma davasına çevrilebilir mi?” Sorusuna sıkça rastlamaktayız. Bu duruma hukuken bir engel bulunmayıp çekişmeli boşanma davasının her aşamasında taraflar bir protokol hazırlayarak mahkemeye sunabilir ve davayı anlaşmalı boşanmaya çevirerek sona erdirebilirler.

 

Tarafların hâkim önüne çıkarak özgür iradelerini beyan etmesi

Birçok durumda, boşanmak isteyen eşler gerek protokolün imzalanması aşamasında gerekse yargılama aşamasında bir araya gelmek istememektedir. Her ne kadar protokol farklı zamanlarda imzalanabileceğinden dolayı eşler bir araya gelmese de yargılama aşamasında mutlaka bir kez hâkim önüne çıkarak protokolde yazılan şartları özgür iradeleriyle kabul ettiklerini söylemeleri gerekir.

 

Hâkimin, boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu hakkındaki düzenlemeleri uygun bulması

Tarafların sunmuş oldukları anlaşma protokolündeki tazminat, nafaka, çocukların velayeti ve çocuklar ile kişisel ilişki kurulması gibi düzenlemelerin hakim tarafından kabul edilmesi gerekir. Hâkim gerekli gördüğü takdirde bu şartlarda değişiklik yapabilir. Taraflar bu değişiklik konusunda anlaşırlar ise boşanma gerçekleşir aksi takdirde anlaşmalı boşanma davası çekişmeli boşanma davasına dönüşür. Fakat genellikle uygulamada bu duruma rastlanmaz.

 

Boşanma davası, evlilik birliğini sona erdiren ve taraflar arasında önemli hukuki sonuçları bulunan bir dava olması nedeniyle Aile hukuku alanında uzman bir boşanma avukatı aracılığıyla takip edilmesi gerekir. Bu kapsamda hukuk büromuz, avukatlık ve danışmanlık hizmetinin yanında Anlaşmalı boşanma dilekçesi, anlaşmalı boşanma protokolü ve çekişmeli boşanma dilekçesi gibi dilekçeler de hazırlayarak müvekkillerine hukuki yardım hizmeti vermektedir. 

 

(Bu yazı hukuki bilgilendirme amacıyla Avukat Özgür Doğukan GÜNGÖR tarafından kaleme alınmıştır. Kaynak gösterilse dahi yazının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazının bir bölümü, aktif link verilerek kullanılabilir. Yazarı ve kaynağı gösterilmeden kısmen ya da tamamen yayınlanması suç teşkil eder.)

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Yorum Yaz


En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.

Paylaş